Widzisz 50 z 471 produktów
Plecionki i żyłki wędkarskie
Żyłki i plecionki stanowią jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego wędkarza. Są niezbędne do skompletowania wszystkich części wędki i dają możliwość łowienia ryb.
Asortyment tych produktów jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Wynika to z faktu, że każda metoda łowienia, środowisko czy gatunek ryby wymagają innego wyposażenia. Odpowiedni dobór żyłki gwarantuje, że ryba nie zerwie się podczas holowania lub podbierania.
Żyłka wędkarska a plecionka – różnice
Zarówno żyłka plecionka, jak i tradycyjna może się sprawdzić w podobnych sytuacjach, chociaż dobór odpowiedniego wariantu jest kwestią indywidualnych preferencji wędkarza. Różnice pomiędzy tymi produktami sprowadzają się nie tylko do ich budowy, ale też do cech fizycznych.
Żyłka do wędki jest wykonana z pojedynczego włókna tworzywa sztucznego, podczas gdy plecionka składa się z kilku takich włókien. W efekcie mają one również inną wytrzymałość na zerwanie i rozciągliwość.
Pojedyncze włókna żyłki są bardziej elastyczne, co ma znaczenie przy holowaniu ryb na łowisku. Plecionka wędkarska jest sztywna, ale za to wytrzymuje większe obciążenia, ograniczając ryzyko zerwania się ryby.
Inną cechą, która różnicuje oba produkty, jest nasiąkliwość wodą. Plecionki z żyłek są bardziej chłonne i dlatego nie zaleca się używania ich podczas deszczu oraz zimą. Warto też zaznaczyć, że 1 m2 żyłki kosztuje nawet trzykrotnie mniej niż taka sama ilość plecionki.
Żyłki wędkarskie najczęściej są wybierane do łowienia ryb metodami spławikową i gruntową. Nieco rzadziej są stosowane w wędkarstwie spinningowym. Natomiast plecionka sprawdzi się w spinningu, do łowienia szczupaka, węgorza, sandacza lub suma. Niekiedy też można ją spotykać w wędkarstwie gruntowym.
Jakie parametry ma żyłka wędkarska?
Dobra żyłka na ryby jest wykonana z nylonu, materiału o specyficznych właściwościach. Ma też określoną grubość oraz długość i są to dwa najistotniejsze parametry tego produktu. Producenci oferują żyłki nawijane na szpule o długości od kilku do 1 000 metrów. Dzięki temu można dobrać wariant odpowiedni do konkretnych potrzeb czy intensywności łowienia.
Drugim ważnym parametrem jest średnica żyłki. Decyduje ona o wytrzymałości podawanej w wartości obciążenia, przy jakiej nie dochodzi do zerwania żyłki. Przykładowo maksymalne obciążenie żyłki o średnicy 0,10 mm wynosi 1,2 kg, dla żyłki o średnicy 0,30 mm – max. 8,5 kg, a dla żyłki o średnicy 0,50 mm – max. 22 kg.
Inne istotne cechy żyłek, na które należy zwrócić uwagę, to: materiał, miękkość, brak pamięci kształtu, odporność na ścieranie, rozciągliwość, kolor.
W asortymencie sklepu Centrum Wędkarskie mamy żyłki plecionki oraz tradycyjne żyłki kolorowe i bezbarwne o różnej długości, grubości czy innych parametrach.
Oferujemy produkty znanych i cenionych na rynku marek: Dragon, Delphin, Fox Exocet, Jakson, Korda, Matrix, Micado, Mistrall, Preston, Trabucco i kilku innych. Wśród kilkuset artykułów dobrej jakości każdy klient znajdzie produkt dla siebie, dopasowany do jego potrzeb, preferencji czy stylu wędkowania.