Darmowa dostawa od 500 zł

14 dni na zwrot

Ponad 9000 produktów

Zacisze 16, Zielona Góra

Wędkarstwo - co należy wiedzieć rozpoczynając przygodę z łowieniem ryb?

Wędkarstwo - co należy wiedzieć rozpoczynając przygodę z łowieniem ryb?

Każdy, kto zaczyna przygodę z wędkarstwem, na samym początku jest zielony jak glony. Wiedza na temat wędkarstwa zdobywana jest przez lata, jednakże niektóre informacje są szczególnie przydatne na samym początku wędkarskiej pasji. Chodzi oczywiście o podstawowy sprzęt, a także wszelkie formalności potrzebne do legalnego amatorskiego połowu ryb.

Jeżeli potrzebny jest Ci swoisty przewodnik po początkach w wędkarskim świecie, to jesteś we właściwym miejscu. Poniżej, przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, które ułatwią Ci wejście w świat wędkarskich przygód.

Zacznij przygodę z łowieniem ryb od zdobycia informacji

Początek przygody z wędkarstwem potrafi być niezwykle ekscytującym momentem. Nie należy jednak zapominać, że łowienie ryb, to nie tylko wędka i przynęta. Odpowiednia wiedza na temat najważniejszych informacji dotyczących wędkarstwa nie tylko ułatwi wejście w to hobby, ale także może zapobiec wpadnięciu w tarapaty.

Początkujący wędkarze często uważają, że można łowić ryby w praktycznie każdym akwenie wodnym. Otóż z teoretycznego punktu widzenia, jest to możliwe, jednakże niesie ze sobą spore konsekwencje. Dlatego też tak ważne jest to, aby już na samym początku wędkarskiego hobby znać przepisy dotyczące miejsc przeznaczonych do wędkarstwa. Karta wędkarska, metody i techniki łowienia, dobór sprzętu, to fundament udanego rozpoczęcia przygody z wędkarstwem. W niniejszym artykule przedstawimy pokrótce najważniejsze informacje, które przydadzą się każdemu początkującemu wędkarzowi.

Karta wędkarska i uprawnienia

Brak znajomości prawa i konkretnych przepisów oraz nieświadome ich łamanie, nigdy nie zwolnią Cię z odpowiedzialności. Z tego powodu każdy początkujący wędkarz powinien na samym początku poznać wszystkie najważniejsze aspekty wędkowania, czyli zagadnienia takie jak karta wędkarska. Jeśli chcesz wędkować na łowisku komercyjnym, to musisz wówczas dokonać konkretnej opłaty. Połów ryb na łowisku, które należy do Polskiego Związku Wędkarstwa wymaga już posiadania karty wędkarskiej oraz pozwolenia na łowienie.

Wbrew pozorom uzyskanie karty wędkarskiej wcale nie jest takie trudne, ponieważ kartę wyrobić może każdy, kto ukończył 14 rok życia oraz zdał odpowiedni egzamin. Wokół karty wędkarskiej krąży wiele mitów, więc warto podkreślić czyste fakty:

  • karta wędkarska jest dokumentem państwowym
  • do egzaminu na kartę wędkarską podchodzimy tylko raz w życiu
  • opłata za egzamin i wyrobienie karty zależne są od Twojego wieku i płci.

Egzamin składa się z pytań związanych z biologią ryb, sprzętem wędkarskim, przepisami prawnymi, ochroną środowiska naturalnego, etc. Choć brzmi to skomplikowanie, to tak naprawdę zdanie egzaminu jest tylko formalnością, ponieważ wystarczy przeczytać Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (tzw. RAPR) i zapamiętać najważniejsze informacje, takie jak okres łowienia ryb, limity i gatunki pod ochroną.

Aby uzyskać Kartę Wędkarską należy zarejestrować się pod adresem www.kartawedkarska.pl i odpowiedzieć na pytania wstępne. Następnie trzeba udać się do najbliższego Koła lub Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, aby pod okiem Komisji Egzaminacyjnej zdać egzamin i uzyskać kartę. Warto dodać, że połów bez karty wędkarskiej wiąże się z wieloma, przykrymi konsekwencjami, takimi jak mandat lub nawet oskarżenie o kłusownictwo.

Podstawowy sprzęt wędkarski dla początkującego wędkarza

Skoro znasz już wszystkie najważniejsze formalności łowienia ryb, to warto przejść do praktycznego przygotowania. Każdy początkujący wędkarz musi wyposażyć się w podstawowy sprzęt, czyli wędkę, kołowrotek oraz żyłkę, haczyk, przynętę i spławik. Wybór sprzętu uzależniony jest oczywiście od tego, którą metodę łowienia ryb wybierzesz.

Szeroki wybór różnych rodzajów wędek, do wielu metod łowienia ryb, potrafi mocno zdezorientować początkującego wędkarza. Dlatego też, na sam początek najczęściej polecane są spławikowe wędki teleskopowe. Charakteryzują się one lekkością, doskonałą mobilnością (ze względu na wchodzące w siebie elementy wędki) oraz odpowiednią akcją, która pozwala oswoić się z wędką.

Kołowrotek jest newralgicznym elementem całej wędki, ponieważ pozwala w szybki sposób wyciągnąć złapaną rybę z wody. Rozpiętość cenowa jest naprawdę spora, ponieważ w sklepach wędkarskich znajdziemy kołowrotki za około 30 złotych oraz i takie za kilkaset. Początkujący wędkarz spokojnie może postawić na budżetowy kołowrotek, który będzie po prostu dobrze spełniał swoją funkcję.

Ostatnim podstawowym elementem wyposażenia wędkarza jest oczywiście żyłka, haczyk, spławik i przynęta. W tym wypadku też należy kierować się przede wszystkim wybraną metodą łowienia ryb, aby odpowiednio dopasować do tego resztę akcesoriów. Dlatego też tak istotne jest to, aby początkujący wędkarz szukał wiedzy na temat wędkarstwa we wszelkich możliwych źródłach.

Jaki sprzęt wędkarski warto kupić dodatkowo?

Dodatkowe akcesoria choć nie są konieczne, to potrafią zdecydowanie zwiększyć komfort podczas łowienia ryb. Krzesełko wędkarskie szczególnie mocno przydaje się podczas połowu metodą feeder lub gruntową. Pobierak to z kolei bardzo praktyczne narzędzie, które pozwala na szybkie wyciąganie ryb z wody, kiedy są już blisko linii brzegowej lub burty łódki.

Ubrania wędkarskie, skrzynki na przynęty i zanęty, sygnalizatory brań, pokrowce na wędki, to tylko niektóre z dodatkowych akcesoriów, które tylko udoskonalą Twoje odczucia i możliwości podczas wędkowania.