Kołowrotki podlodowe
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Kołowrotki podlodowe
Wędkarstwo jest hobby bardzo różnorodnym, w którym każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Łowi się ryby różnej wielkości, w akwenach słodko- i słonowodnych, rozmaitymi metodami i w odmiennych warunkach pogodowych.
Prawdziwi pasjonaci mogą się mierzyć z wyzwaniami przez cały rok, uprawiając wędkarstwo podlodowe. Do takiego łowienia potrzebny jest jednak specjalny sprzęt, w tym kołowrotki podlodowe.
Czym wyróżnia się kołowrotek podlodowy?
Specyfiką wędkarstwa podlodowego jest zasiadanie na brzegu przerębli na zamarzniętym jeziorze i wyciąganie ryb spod tafli lodu. Jest to metoda uważana za najbardziej ekscytującą, ale również niebezpieczną.
Głównym zagrożeniem jest ryzyko błędnej oceny grubości tafli, przez co może się ona załamać pod wędkarzem. Dlatego osoby decydujące się na wędkowanie spod lodu muszą zachować szczególną ostrożność i zawsze robić to z asystą.
Ze względu na trudne i specyficzne warunki ważne jest też odpowiednie dobranie sprzętu. Przede wszystkim powinien on być skromniejszy, „odchudzony” – jak twierdzą specjaliści – i oczywiście znacznie lżejszy.
Typowy kołowrotek do wędkowania spod lodu waży około 150-200 g i jest wykonany z lekkiego metalu odpornego na ujemne temperatury i duże amplitudy.
Dobrym wyborem jest tu aluminium, które pod tym względem ma odpowiednie parametry. Niewielka waga wynika też z małych rozmiarów i uproszczonej budowy, którymi wyróżniają się kołowrotki podlodowe.
Należy pamiętać, że podczas wędkowania zimą największym wrogiem sprzętu jest zamarzająca woda. Im bardziej złożony mechanizm, tym większe prawdopodobieństwo jego zablokowania.
Kołowrotki wędkarskie w najnowszej technologii
Łowienie pod lodem to samotne polowanie na okonie, płocie i leszcze. Wymaga krótkiej wędki i prostego oprzyrządowania, które jest odporne na zmienne warunki pogodowe. Producenci sprzętu wędkarskiego wychodzą naprzeciw pasjonatom tego sportu, produkując kołowrotki wędkarskie wyjątkowo wytrzymałe i tworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Prekursorem w tej dziedzinie jest firma Shimano, która dostarcza kołowrotki kute na zimno. Dzięki temu są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe od innych modeli podlodowych.
Kołowrotki podlodowe powinny mieć też niezawodny hamulec. Ze względu na niewielką wagę i rozmiary tego mechanizmu zazwyczaj nawija się na niego cienką żyłkę. Zastosowanie dobrego hamulca jest tu konieczne, aby nie zerwać żyłki i wyciągnąć większą rybę. Do bardziej precyzyjnych należy hamulec przedni i dlatego to właśnie on jest częściej spotykany w kołowrotkach podlodowych.
Niezbędne jest też stosowanie odpowiednich smarów przystosowanych do niskich temperatur. Usprawnią one działanie mechanizmu i nie będą gęstnieć.
Jaki kołowrotek do wędkowania spod lodu?
Oferta producentów, którzy dostarczają na rynek kołowrotki podlodowe, jest bogata. Są to zarówno modele z ruchomą szpulą, jak i ze stałą oraz wkomponowaną w wędkę. Te ostatnie określa się jako bałałajkę.
Wybór odpowiedniego modelu zależy od preferencji wędkarza. Przy szpuli ruchomej istotna jest jednak możliwość zmiany kierunku zwijania, co pozwoli dostosować sprzęt do nawyków wędkarza.
Kołowrotki wędkarskie przeznaczone do łowienia pod lodem nie muszą mieć pojemnej szpuli. Taka metoda łowienia oznacza, że żyłka pozostaje pod wodą w pionie. Dlatego nie musi być długa. Minimalna pojemność szpul w kołowrotkach zwykle jest większa niż 50 m, a to już jest ilość wystarczająca. Warto natomiast zwrócić uwagę na kolor mechanizmu. Im jest on żywszy, tym lepiej będzie widoczny na lodzie.
W Centrum Wędkarskim polecamy między innymi kołowrotki podlodowe znanej marki Jaxon. Jest to najlżejszy kołowrotek tej marki ważący zaledwie 145 g. Produkt spełnia wszystkie kryteria stawiane mechanizmom do łowienia pod lodem, a jednocześnie może też być wykorzystywany latem.
Innymi znanymi producentami sprzętu dla amatorów ekstremalnego łowienia na zamarzniętych jeziorach są też firmy takie jak Shimano, Dragon oraz Mitchell.