Łowienie Suma metodą na żywca

Rozpoczynając swoją przygodą z łowieniem sumów należy pamiętać, aby już od samego początku nie popełnić podstawowego błędu tzn. za mała wytrzymałość któregoś z elementów zestawu (nic nie może zawieść). O łowieniu sumów porozmawialiśmy jednym z naszych klientów - Łukaszem.

CentrumWedkarskie.pl: Zacznij od podstaw, bez których ani rusz. Jak dobrać wędzisko?
Łukasz: Jeżeli chodzi o wędzisko podstawowym pytaniem będzie jak zamierzamy wędkować tzn. czy będziemy łowić z wywózki, czy z rzutu i na jakiej odległości?

CW.pl: Zacznijmy wiec może od łowienia z wywózki.
Łukasz: Gdy łowimy z wywózki na tak zwaną zrywkę, wędzisko wcale nie musi być długie. Długość 2,10m -2,40m z wyrzutem do 400g-500g w zupełności wystarcza, takim wędziskiem dużo łatwiej się holuje i nie ma problemu z podbieraniem ryby. Problemem takiej wędki jednak może być odległość łowienia.

CW.pl: Co to znaczy?
Łukasz: Dłuższe wędzisko tzn.3m-3,30m stawiając na wysokiej podpórce w pionie pozwala nam dużą część plecionki utrzymać nad wodą, co zmniejsza możliwość napłynięcia na plecionkę jakiejś pływającej zawady (np.krzaka czy zielska).

CW.pl:  A co z zacinaniem? Wielu wędkarzy twierdzi, że długą wędką jast dużo łatwiej zaciąc.
Łukasz: Jeżeli chodzi o samo zacięcie? Na długiej, jak i na krótszej wędce efektywność zacięcia będzie bardzo podobna, niezapominajmy, że łowimy, na której plecionkę rozciągliwość jest praktycznie zerowa.

CW.pl: A jeżeli chodzi o łowienie z rzutu?
Łukasz: Z rzutu zdecydowanie bardziej preferowane są wędziska długie 3m -3,30m, które pozwalają nam na bezproblemowe zarzucenie zestawu, oraz lepszą jego kontrolę na wodzie.

CW.pl: Jaki kołowrotek należy zastosować i jak go należy dobrać?
Łukasz: Kołowrotek przede wszystkim musi być bardzo mocny i niezawodny. Sam preferuje multiplikatory do łowienia z wywózki, jednak do łowienia z rzutu normalny kołowrotek o stałej szpuli. Jeżeli jednak chcemy mieć zestaw uniwersalny lepiej jest wybrać standardowy kołowrotek.

CW.pl: Dlaczego nie multiplikator?
Łukasz: Problemem dużego multika jest sam wyrzut. Bardzo ciężko jest posłać zestaw na zadowalająca nas odległość, ponieważ tego rodzaju kołowrotki nie zostały stworzone do rzucania. Są dużo mocniejsze i dużo bardziej żywotne od standardowych kołowrotków, no ale posiadają taki minus, który eliminuje ze z niektórych metod połowu.

CW.pl: Jaki kołowrotek by pan polecił?
Łukasz: Obecnie na rynku jest bardzo dużo kołowrotków, które sprostają nawet największym rzecznym potworom. Mnie osobiście sprawdzają się takie kołowrotki jak PENN SLAMER 760 oraz OKUMA RAW II 65. Jednak kołowrotki typowo sumowe zaczynają się już od około 200zł. Ważnym elementem jest grubość czpienia, na którym osadzona jest szpula. No i oczywiście musi pomieścić około 200m plecionki.

CW.pl: Skoro i zaczęliśmy już o plecionkach to jaka powinna być?
Łukasz: Do łowienia stacjonarnego nie musimy stosować super finezyjnych plecionek. Oczywiście musi ona być dobrej jakości , ale jeżeli chodzi o grubość to jest to minimum 0,45mm - 0,50mm. Osobiście stosuję żółtą plecionkę Power Pro o grubości 0,46mm. Jednak znam ludzi którzy z powodzeniem używają mikadowskiej Octy 0,50mm.

CW.pl: O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Łukasz: Bardzo ważnym elementem zestawu jest sam przypon z kotwicą. Tutaj nic nas nie może zawieść. Ja używam kotwic owneroskich st-66 rozmiar kotwicy od 2/0 do 5/0 wszystko zależy od wielkości żywca ,a na przypon stosuję Black Cata rubbea coated do 100kg , jest to plecionka z otuliną, która minimalizuje problem plątania sie zestawu.I oczywiście krętlik łożyskowany Black Cata o wytrzymałości 125kg.

CW.pl: Stosuje pan spławiki?
Łukasz: Tak oczywiście. Coś tego żywca musi trzymać. Spławik od 100g do 250g zależy jaki żywiec. Ważnym elementem jest też ciężarek który powinien być pokryty maskującą powłoką.

CW.pl: To już chyba wszystko co jest nam potrzebne przy rozpoczynaniu przygody z sumem?
Łukasz: Jeszcze jest jedna bardzo ważna rzecz to konektor.

CW.pl: A co to jest ten konektor?
Łukasz: Jest to drucik do bezwęzłowego wiązania plecionki. Plecionka ma to do siebie, że przy robieniu węzła sama sie ścina i pęka przy dużo mniejszym obciążeniu niż opisanym przez producenta. Wyeliminujemy to poprzez zastosowanie właśnie konektora.

CW.pl: Dziekuję za rozmowę.
Łukasz: Również dziękuję i połamania kija.

 Produkty powiązane