Przynęty i zanęty - co powinieneś wiedzieć?

Przynęty i zanęty – co powinieneś widzieć?

Skuteczna zanęta to tajemnica wędkarskiego sukcesu. Temat ten jest tak obszerny jak półki w sklepach wędkarskich, które uginają się pod naporem różnorodnych zanęt wędkarskich, atraktorów, barwników czy aromatów. Zanęty stosuje się przede wszystkim w wędkarstwie spławikowym oraz gruntowym. To przy tych metodach wyrzuca się ręcznie czy wystrzeliwuje z procy do wody kilogramy mieszanek zanętowych. Dobranie odpowiedniej zanęty ma istotny wpływ na nasze wędkarskie zdobycze. Zarówno profesjonaliści jaki i amatorzy powinni zaczerpnąć wiedzy od starszych kolegów na temat najlepszych połączeń. Polecamy również samemu eksperymentować z zanętami wędkarskimi. Daje to ogromną frajdę a w przypadku strzału w zanętową dziesiątkę niesamowitą frajdę wyciągając jedną sztukę za drugą.

Poza zanętami wędkarskimi w sklepie internetowym Centrum Wędkarskim mamy jeszcze do wyboru ulepszacze, przynęty sztuczne, kleje, aromaty czy atraktory w sprayu, które wpływają na skuteczność naszej zanęty.

Przynęty i zanęty – co warto zabrać?

W pierwszej kolejności zastanów się nad jaką wodę się wybierasz. Na rzekę, jezioro czy kanał powinieneś wybrać inny typ zanęty wędkarskiej. Głównie z powodu ich spoistości. Inaczej zanęta zachowuje się na wodzie stałej, a inaczej na płynącej. Oczywiście możesz wybrać też jedną z uniwersalnych zanęt wędkarskich, jednak tego rodzaju zanęty nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Każdy wędkarz wie, że zanętę wybiera się pod rybę a nie pod siebie. Szukając zanęty pamiętaj, że niektóre ryby wabione są lepiej przez dane smaki. Każdy typ ryby inaczej reaguje na zapachy zanęt wędkarskich. Najlepsi producenci zanęt wędkarskich zestawiają często kilka różnych składników tak, aby ich mieszanka była skutczniejsza w nęceniu ryby. Jeżeli wiemy, że w danym łowisku występuje dany typ ryby i na niego się nastawiamy to warto wybrać zanęty na tę konkretny gatunek ryby np. zanętę na karpia, leszcza, płoć, lina czy karasia. Wybierając się nad rzekę trzeba pamiętać aby dociążyć naszą mieszankę zanęty. Jak? Rzeczną zanętę można dociążyć np. gliną lub żwirem. Taką mieszankę trzebą porządnie związać np. klejem do zanęt. W profesjonalnych wędkarskich sklepach internetowych znajdziecie szeroką ofertą dodatków do zanęt wędkarskich, które pozwolą wam stworzyć najlepszą mieszankę zanętową na ryby.

Przynęty i zanęty – co jeszcze?

Wybierając zanęty i przynęty wędkarskie pamiętaj też o akcesoriach wędkarskich takich jak koszyczki zanętowe czy proce do wystrzeliwania zanęty na daleką odległość. Pamiętaj, że wybierając zanęty najlepszych producentów takich jak Dragon, Jaxon, Lorpio, Marcel Van Den Eynde, Stil, Traper czy Sensas opierasz się na wieloletnim doświadczeniu nie tylko firmy ale zawodowych wędkarzy, którzy stosują tylko najlepsze zanęty wędkarskie.

 

 

więcej